Depilacja a epilacja – co jest przyszłością branży beauty?

2020 rok jest rokiem szczególnym. Pandemia wpłynęła na zachowania konsumentów i wiele usług, z których korzystano „zewnętrznie” przeniesiono do domowego zacisza. Niezmienny pozostał jednak dylemat – depilacja a epilacja – która z nich jest trendem, który przejmie branżę beauty?

Depilacja a epilacja – systematyka

Depilacja to proces czasowego usuwania owłosienia z wybranych partii ciała. Istnieją dwie metody przeprowadzania procesu – mechaniczna oraz chemiczna. Pierwsza z nich polega na korzystaniu z wosku, maszynki lub żyletki (golenie), pasty cukrowej, depilatora czy z nitkowania (używane głównie w depilacji brwi). Druga natomiast to czerpanie z możliwości, które dają specjalistyczne pianki, kremy, żele czy też depilacja IPL (Intense Pulsed Light). Działanie to koncentruje się na pozbywaniu się części włosa znajdujących się nad powierzchnią skóry. Trwałość zabiegów oscyluje w granicach od kilku dni do dwóch, trzech tygodni.

Epilacja to natomiast trwałe usuwanie owłosienia z ciała oparte o laser (jego wiązka wnika głęboko w skórę) czy ELOS (Electro-Optical Synergy). W tym przypadku pozbywa się części włosa zlokalizowanych w skórze właściwej. Niszczenie mieszków włosowych powoduje, że włosy nie odrastają wcale lub w takiej intensywności, jak poprzednio. Jest to więc proces długotrwały. Najczęściej potrzeba co najmniej czterech sesji, by owłosienie zostało usunięte na długi czas (kilka lat lub na stałe).

Istnieją jeszcze zabiegi rozjaśniające włosy (jednak środki do tego używane często podrażniają skórę).

depilacja a epilacja

Depilacja a epilacja – przyszłość w branży

Żyjemy coraz szybciej i takich też rozwiązań się domagamy. Mimo że pandemia koronawirusa wpłynęła na to, że wiele branż i sfer prywatnych zwolniło, to jest to czasowy trend. Nie należy oczekiwać, że potrwa on długo.

Branża beauty również musi się do tego dostosować. Według danych GIS w Polsce funkcjonuje ponad 27 tysięcy salonów kosmetycznych (bez salonów fryzjerskich, odnowy biologicznej czy tatuażu). Jeszcze kilka lat temu triumfy święciły w nich „tradycyjne” metody z zakresu depilacji. W ostatnich latach widać jednak, że właściciele wyspecjalizowali swoje usługi, a duża część z nich postawiła na model epilacyjny. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na dynamicznie zmieniający się tryb życia. Z zabiegów pielęgnacyjnych korzysta coraz więcej osób, które cenią sobie swój czas i pieniądze. De facto seria takich zabiegów przez pół roku jest w stanie zlikwidować nadmierne owłosienie na kilka lat, jak nie na całe życie, więc zyskuje się również czas.

Choć epilacja może wydawać się rozwiązaniem kosztownym, to w perspektywie czasu taka nie jest. Wydanie jednorazowo 1500-2000 złotych jest dużym wydatkiem, ale przez najbliższe kilka lat z domowego budżetu odpada konieczność przeznaczania pieniędzy na produkty depilacyjne, czyli maszynki, wosk lub plastry. Jednocześnie jest to rozwiązanie nieporównywalnie bardziej ekonomiczne w stosunku do depilacji w salonach. Jej efektami można się cieszyć do tygodnia, półtora, a koszta pojedynczego zabiegu oscylują w granicach 50-110 złotych w zależności od wybranych partii ciała.

Ponadto, istotny jest aspekt bólu. W przypadku depilacji pastą cukrową lub plastrami jest on istotnym czynnikiem. Maszynki i depilatory powodują z kolei podrażnienia skóry, które mogą być uciążliwe do kilku dni po zabiegu, który zaraz i tak trzeba wykonać ponownie. Epilacja opiera się na działaniach stosunkowo mało bolesnych. Jeśli klient nie jest odporny na ból, specjaliści by zminimalizować dyskomfort zamrażają wcześniej wrażliwe miejsca.

Zmiany w sektorze urodowym prędzej czy później nastąpią

Wydaje się, że przyszłość tego sektora branży beauty opierać się będzie na trwałych rozwiązaniach, które w dłuższym czasie dla klientów są po prostu tańsze i efektywniejsze. Depilacja a epilacja - wszystkie ich zalety i wady będzie można poznać podczas B2Beauty Trends Show. Event odbędzie się 6 maja 2021 na PGE Narodowym w Warszawie. Zarejestruj się już dziś!

Sprawdź nas także na Facebooku:

B2Beauty Trends Show

B2Beauty Trends Show Team

Zobacz również

Ogromny krok w rozwoju branży beauty. B2Beauty Trends Show za nami

Pierwsza edycja B2Beauty Trends Show za nami. Była to wyjątkowa okazja do zagłębienia się w tajniki branży beauty i poznanie…

B2Beauty Trends Show [PROGRAM WYDARZENIA]

6 września, PGE Narodowy w Warszawie i event B2Beauty Trends Show, czyli najbardziej merytoryczne wydarzenie poświęcone branży beauty w Polsce.…

Wszystko, co chcesz wiedzieć o branży beauty. B2Beauty Trends Show

B2Beauty Trends Show to przełomowe wydarzenie w branży beauty. To nie tylko merytoryczna wiedza, ale również przegląd innowacji i biznesowych…