W lato warto zadbać o swoje stopy! Z pomocą przychodzi podologia

Wypielęgnowane stopy i dłonie to pragnienie chyba każdej kobiety. Warto dbać nie tylko o ich wygląd, ale również zdrowie. Tymi pierwszymi zajmuje się podologia.

Na zdrowie i wygląd stóp wpływa wiele czynników, dlatego też profesjonalni podolodzy muszą mieć wiedzę z wielu dziedzin – diabetologii, dermatologii, chirurgii, osteologii, neurologii, limfologii, angiologii, jak również ortopedii. Podologia wymaga holistycznego patrzenia na pacjenta. Najczęściej jednak do leczenia zgłaszają się osoby z chorobami skóry i stawów oraz deformacjami palców.

Najczęstsze problemy, które rozwiązuje podolog

Z jakimi problemami najczęściej styka się podologia? Przede wszystkim infekcje grzybicze, wirusowe i bakteryjne o różnych skórnych objawach. Zagadnień jest jednak dużo więcej:
- brodawki wirusowe,
- zrogowacenia
- pękające pięty
- infekcje bakteryjne
- infekcje grzybicze
- nadmierna potliwość
- wrastające paznokcie
- odklejanie się płytki paznokciowej
- paznokcie pogrubione
- paznokcie rurkowate
- rekonstrukcja płytki paznokciowej

Jak wygląda badanie podologiczne?

Pierwsze, co powinien zrobić podolog, to przeprowadzenie wywiadu. W czasie jego trwania zapyta się o to, jaki tryb życia prowadzi pacjent, z czym ma problem, i jakie kontuzje przechodził. Kolejnym etapem wizyty jest badanie podobaroskopem. Jest to dość prosty zabieg. Pacjent bez butów staje na specjalnej macie, która następnie przesyła obraz stóp do komputera. O co w nim chodzi? O sprawdzenie rozmieszczenia ciężaru ciała i wykazanie środka ciężkości. Ponadto, bada się, czy kroki stawiane są równomierne.

Kolejne etapy to sprawdzenie ruchomości stawów i ustawienia miednicy. Osobną sprawą jest weryfikacja struktury mięśniowej (przykurcze i zaniki), czyli komplet analiz manualnych, które podolog wykonuje w gabinecie.

Podologia – na zdrowie stóp

U podologa można wykonać wiele zabiegów, między innymi pedicure podologiczny, czyli specjalistyczne usunięcie zrogowaciałego naskórka, odcisków, modzeli przy użyciu narzędzi typu skalpel, dłuto czy frezarka. Warto podkreślić, że podolog nie jest lekarzem, ale aktywnie współpracuje ze specjalistami. Jest to zawód ściśle związany z kosmetologią. Warto jest więc skorzystać z usług wykwalifikowanego specjalisty i pamiętać, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Więcej o podologii będzie można dowiedzieć się podczas B2Beauty Trends Show. Event odbędzie się 6 maja 2021 na PGE Narodowym w Warszawie. Zarejestruj się już dziś!

Sprawdź nas także na Facebooku:

B2Beauty Trends Show

B2Beauty Trends Show Team

Zobacz również

Walczmy w imię rozwoju. Targi branżowe są do tego niezbędne

Wydaje się, że jeszcze wiele miesięcy minie zanim koronawirus zejdzie z pierwszych stron gazet. Przedsiębiorcy muszą być nastawieni na funkcjonowanie…

Kobieca strona biznesu – gabinet podologiczny

Poszukując pomysłu na biznes, rzadko myśli się „gabinet podologiczny”. Specjalistyczne szkolenia, a także coraz większa świadomość społeczna zawodu powodują, że…

Jak dobrze zorganizować czas pracy salonu? Obsługa klienta za pomocą aplikacji

Gabinet wynajęty, meble kupione, oferta przygotowana. Co jeszcze zrobić przed otwarciem salonu? Zainwestować w program do rejestracji terminów zabiegów, dzięki…