Trychologia. Kiedy łysienie przestaje być tylko problemem mężczyzn

Pojęcie trychologia nadal dla wielu nie jest jasne. Nauka o włosach na różnych etapach życia zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn może okazać się bardzo przydatna.

Trychologia dotyka współczesnych problemów. Przyjęło się, że społecznie akceptowalny jest fakt, że na pewnym etapie życia mężczyźni tracą włosy. Mająca genetyczne szczęście mniejszość nie zauważy znacznego ich ubytku nawet w późniejszym wieku. Zdarzają się jednak przypadki, w których młodzi mężczyźni borykają się z poważną utratą włosów, zmuszającą ich do pożegnania się z marzeniami o bujnej fryzurze.

Zapomina się jednak, że coraz więcej kobiet mierzy się z podobnymi problemami. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na duże przemiany hormonalne, które zachodzą w ich ciele w ciągu życia. Nie chodzi wyłącznie o kwestię menopauzy, ale również comiesięcznych procesów, które wpływają także na kondycję włosów. Kobiecy organizm narażony jest na utratę cennych minerałów w procesie menstruacji, a co za tym idzie, mierzenie się z czasową zwiększoną utratą włosów (na przykład na skutek nieleczonej anemii). Do tego dochodzą problemy z tarczycą, które w zdecydowanej większości dotyczą kobiet. Istotne są również przypadłości w postaci zespołu policystycznych jajników albo endometriozy. Wszystkie te kwestie mają wpływ na kondycję owłosienia.

Najczęstsze schorzenia leczone w trychologii

Do najczęstszych schorzeń leczonych w trychologii zaliczyć można:
1. wypadanie włosów
2. łysienie
3. łojotokowe zapalenie skóry głowy
4. przetłuszczającą się skórę głowy
5. łupież
6. łuszczycę
7. podrażnienie skóry głowy

trychologia

Trychologia na ratunek włosom

Trycholodzy zajmują się leczeniem przypadłości niezależnie od płci. Pomogą zarówno w łysieniu hormonalnym, jak i tym związanym z innymi czynnikami.

O czym trzeba pamiętać, zanim pójdzie się do trychologa? Przede wszystkim o badaniach krwi. Niezależnie od przyczyn wypadania włosów czy też problemów skóry głowy, trycholog poprosi o podstawową morfologię. Jeśli na podstawie tego stosunkowo taniego badania (koszt to około 15 złotych) nie zauważymy żadnych odchyleń od normy, warto zrobić jeszcze badania poziomu żelaza i ferrytyny. W przypadku innych objawów, które mogą wskazywać na problemy natury hormonalnej, warto przed wizytą u trychologa wykonać również konkretne badania – kobiety na poziom hormonów żeńskich, androgenów i testosteronu, tarczycy, a u mężczyzn hormonów męskich.

Komplet wyników zdecydowanie ułatwi lekarzowi diagnostykę, a nam oszczędzi czas i pieniądze. Jeśli ich nie wykonamy, na pierwszej konsultacji i tak zostaniemy poproszeni o ich zrobienie.

Trychologia – diagnostyka

Jeśli badania dały wyniki w normie, a lekarz nie jest w stanie stwierdzić jednoznacznie, z czego wynikają problemy z wypadaniem włosów, najprawdopodobniej pobierze od pacjenta około stu włosów do badań. Sprawdzi fazę wzrostu, w której aktualnie się znajdują, i jaki procent z nich jest w telogenie, czyli w momencie, w którym szykują się do tego, by wypaść. Jednoczesne wskazanie anagenu (fazy wzrostu) pozwoli na to, by określić, jak duży jest zasięg spodziewanej utraty włosów i czy jest on w normie (dziennie człowiek traci około 100-150 włosów).

Zabiegi stosowane w trychologii

Do podstawowych zabiegów trychologicznych należą między innymi:
– mezoterapia igłowa – jednostkowo kosztuje ona około 200-250 złotych. Polega na punktowym ostrzykiwaniu skóry głowy i podskórnym wprowadzaniu odpowiedniego preparatu wzmacniającego cebulki włosowe. Stymuluje się w ten sposób mieszki i sprawia, że wyrastające włosy są zdrowsze
– karboksyterapia – polega na wstrzykiwnaiu czystego dwutlenku węgla za pomocą odpowiedniej techniki. Zabieg ten wpływa na odżywienie i dotlenienie cebulki włosowej, dzięki czemu zmniejsza się wypadanie włosów oraz stymuluje wzrost nowych.
mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – kolejny zabieg podskórny. Wstrzykuje się w nim osocze z krwi pacjenta. Dzięki temu odżywieniu proces wypadania włosów hamuje

Więcej o trychologii będzie można dowiedzieć się podczas B2Beauty Trends Show. Event odbędzie się 6 maja 2021 na PGE Narodowym w Warszawie. Zarejestruj się już dziś!

Sprawdź nas także na Facebooku:

B2Beauty Trends Show

B2Beauty Trends Show Team