Jak wyposażyć salon kosmetyczny? Praktyczne porady

Masz kwalifikacje, jesteś pełna zapału i chcesz otworzyć własny gabinet urody? Gratulujemy, to świetna decyzja! Ułatwimy ci nieco zadanie i podpowiemy, jak wyposażyć salon kosmetyczny.

Salon kosmetyczny to twoja wizytówka. Chcesz, by był elegancki, z klasą, czysty i dobrze kojarzący się klientkom. To nie tylko twoja oaza pracy, ale także miejsce, z którym twoja działalność będzie kojarzona. Musi być urządzony tak, by chciano do niego wracać.

Estetyka to jednak nie wszystko. Każdy gabinet urodowy musi mieć niezbędne elementy, dzięki którym ty i twoi pracownicy będziecie mogli starannie i w komfortowych warunkach wykonywać poszczególne zabiegi. Jak wyposażyć salon kosmetyczny?

Fotel kosmetyczny

To jeden z najważniejszych sprzętów, który powinien się znaleźć w twoim salonie. To na nim często godziny spędzać będą klientki. Musi więc być komfortowy, wygodny, estetyczny, ale także praktyczny. Podstawy? Powinien być łatwy do czyszczenia, jak również mieć możliwość regulacji, która znacząco ułatwi pracę.

Do wyboru masz fotele elektryczne, hydrauliczne i standard. Czym się różnią? Pierwsze z nich to te z automatyczną regulacją za pomocą pilota. Część z nich ma dodatkowe funkcje masażu czy kołyski, a także możliwość podgrzania, która z pewnością uprzyjemni klientce pobyt w salonie – szczególnie w zimie!

Drugi to z kolei nieco mniej zaawansowany, ale wciąż ułatwiający pracę fotel hydrauliczny. Jego nazwa wywodzi się ze sposobu jego opuszczania. Takie fotele często są obrotowe i posiadają regulowane fragmenty wezgłowia czy podparcia dla nóg. Standardowe pozbawione są większości wymienionych funkcji. Są za to tańsze.

Jak wyposażyć salon kosmetyczny?

Meble do przechowywania sprzętu

Co jest najgorszą wizytówką salonu? Bałagan. Żadna klientka nie będzie chciała być obsługiwana w miejscu, które nie wygląda sterylnie, i w którym sprzęt nie ma swojego miejsca. Niepoukładane prostownice, lokówki, czy też kosmetyki mogą skutecznie zniechęcić do ponownych odwiedzin w salonie.

Jak zapanować nad chaosem? Najlepiej za pomocą adekwatnych szafek i stolików. Warto wybrać takie, które będą jak najbardziej funkcjonalne dla konkretnej części salonu. Część rzeczy zawsze warto mieć pod ręką, dlatego im większy i wygodniejszy stolik, tym lepiej. Inne można schować i sięgać po nie od czasu do czasu, jak na przykład farby czy kosmetyczne specyfiki. Tym samym do ich przechowywania bardziej przyda się funkcjonalna szafa.

O czym pamiętać? Szafki, z których będzie się korzystać najczęściej, powinny być na kółkach, co pozwoli na ich swobodne przemieszczanie.

Komfort pracowników

Fotel lub taboret kosmetologa to sprzęt, na którym spędza najwięcej czasu w ciągu dnia. W gabinetach wykonuje się różne zabiegi, dlatego też powinien być do tego dostosowany. Absolutnym minimum jest regulacja wysokości oparcia, a także swoboda przemieszczania się, którą zagwarantują dobrze wyregulowane kółka. Warto pamiętać o tym, że na taborecie czy kosmetycznym krześle czasami siedzi się kilkadziesiąt minut, a nawet ponad godzinę. Dobranie niewygodnego, niewyścielonego niczym mebla może skutecznie utrudnić pracę i konsekwencji wpłynąć na jakość jej wykonania.

Meble w poczekalni

Meble w poczekalni to zazwyczaj jeden z pierwszych elementów salonu, z którym styczność mają klienci. Muszą być nie tylko wygodne, ale także być przystosowane do tego, że będzie z nich korzystać wiele osób. Powinny być łatwe do czyszczenia, estetyczne i dopasowane do stylu reszty gabinetu kosmetycznego. Nie może być to mebel z przypadku. Co dają dobrze dobrana kanapa i fotele? Komfort, którego klient lub klientka powinni doświadczyć w salonie.

Jak cię widzą, tak cię piszą

W przypadku biznesu nie tylko jakość usług jest podstawą. Sprawdza się też powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą”. Warto więc zadbać o szczegóły, które złożą się gościom w obraz komfortowego i profesjonalnego miejsca, w którym mogą odpocząć i skoncentrować się na sobie.

Pamiętaj, nowości z dziedziny beauty, usług i wyposażenia sprzętu możesz poznać na targach B2Beauty Trends Show, które odbędą się 6 maja 2021 w Warszawie. Zarejestruj się już dziś! 

Sprawdź nas także na Facebooku:

B2Beauty Trends Show

B2Beauty Trends Show Team

Zobacz również

Content marketing. Jak wykorzystać go w branży beauty?

Content marketing to marketing treści, czyli działanie mające na celu regularne dostarczanie atrakcyjnych i jakościowych treści po to, by zdobyć…

Urodowe influencerki, które warto śledzić

Marketing w każdej branży to podstawa. W sektorze urody dużą rolę odgrywają popularne w social mediach "guru", które opowiadają swoim…

Jak dobrze zorganizować czas pracy salonu? Obsługa klienta za pomocą aplikacji

Gabinet wynajęty, meble kupione, oferta przygotowana. Co jeszcze zrobić przed otwarciem salonu? Zainwestować w program do rejestracji terminów zabiegów, dzięki…