Kobieca strona biznesu – gabinet podologiczny

Poszukując pomysłu na biznes, rzadko myśli się „gabinet podologiczny”. Specjalistyczne szkolenia, a także coraz większa świadomość społeczna zawodu powodują, że podologia staje się coraz popularniejsza.

Żeby w Polsce być podologiem, nie trzeba być lekarzem. Podologia jest bowiem dziedziną kosmetologii, jednak wymaga sporej wiedzy również z innych zakresów. Czym się zajmuje?  Przede wszystkim infekcjami grzybiczymi, wirusowymi i bakteryjnymi o różnych skórnych objawach. Zagadnień jest jednak dużo więcej: brodawki wirusowe, zrogowacenia, pękające pięty, infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze, nadmierna potliwość, wrastające paznokcie, odklejanie się płytki paznokciowej, paznokcie pogrubione, paznokcie rurkowate, rekonstrukcja płytki paznokciowej, a także ogólne zabiegi pielęgnacyjne.

Gabinet podologiczny – wyposażenie

Co powinno się znaleźć w wyposażeniu gabinetu podologicznego i jaki jest estymowany koszt sprzętu? Trzeba przyznać, że nie są to małe pieniądze. Przed otwarciem gabinetu należy w niego sporo zainwestować.

Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, jest fotel podologiczny z regulacją, oparciem i ruchomymi podnóżkami. Koszt? Od 1600 złotych do 4000. Ponadto, trzeba się zaopatrzyć w frezarkę podologiczną do pracy na mokro lub na sucho z pochłaniaczem (3000-4000 zł), taboret obrotowy (200-300 zł), jak i dodatkowe krzesła dla pacjentów (300-500 zł). W podstawowym wyposażeniu gabinety podologicznego znajdują się także lampa z lupą (200-300 zł), podręczne szafki lub stolik (z możliwością umieszczenia frezarki, przykręcenia lampy z lupą i przechowywania kosmetyków i preparatów – 500 zł).

Gabinet podologiczny

Nie można zapomnieć również o narzędziach. Według standardów Unii Europejskiej powinno być 8 na jedno miejsce zabiegowe. Po każdym pacjencie muszą być sterylizowane. Podręczna skrzynka powinna zawierać: cęgi boczne, cęgi proste, sondę, skalpel, rękojeść skalpela, dłuto, rękojeść dłuta, pęsetę anatomiczną lub chirurgiczną, nożyczki, cęgi czołowe, frezy. Ponadto, nie można zapomnieć o preparatach pielęgnacyjnych do stóp i opatrunkach specjalistycznych.

Warto także pamiętać o odzieży roboczej (przylegającej do ciała), obuwiu roboczym, rękawiczkach jednorazowych, okularach lub przyłbicy, masce i ewentualnie czepku. W standardzie znajdują się również ręczniki jednorazowe, dywaniki i podkłady jednorazowe, nakładki na fotel, klapki do pedicure oraz środki do dezynfekcji i odświeżania stóp.

Gabinet podologiczny zgodny z wymogami

Należy pamiętać, że w obrębie stanowiska zabiegowego podłogi, ściany, ale także elementy wyposażenia powinny być pokryte materiałem zmywalnym. Na stanowisko zabiegowe powinno przypadać co najmniej 6 m2. Gabinet musi być wyposażony w co najmniej jedno okno uchylne i zawierać osobne pojemniki na odpady medyczne i komunalne.

Do tego dochodzą koszta standardowej eksploatacji, zatrudnienia, mediów, marketingowe.

Więcej o sposobach organizacji pracy salonów kosmetycznych będzie można dowiedzieć się podczas B2Beauty Trends Show. Event odbędzie się 6 maja 2021 na PGE Narodowym w Warszawie. Zarejestruj się już dziś!

Sprawdź nas także na Facebooku:

B2Beauty Trends Show

B2Beauty Trends Show Team

Zobacz również

W lato warto zadbać o swoje stopy! Z pomocą przychodzi podologia

Wypielęgnowane stopy i dłonie to pragnienie chyba każdej kobiety. Warto dbać nie tylko o ich wygląd, ale również zdrowie. Tymi…